Monitorování výkonu svářecího robota ABB

Zásadní podmínkou pro monitorování CNC strojů je schopnost stroje komunikovat s počítačovou sítí a nakonec s internetovými či intranetovými servery. Někdy je toto vyřešeno oklikou přes databázi, toto řešení však je příliš robusní a o použitelnosti je často i nemožné uvažovat. Nakonec není monitorování jako monitorování. Buď monitorujete data, jen abyste něco měli, nebo sbíráte ONLINE data, která ihned používáte. Jejich výtěžnost je pak ihned vidět. To pak vytváří efekt, že se takto použitá technologie ihned několikanásobně vyplácí. Hlavně není pak již nutné platit žádné další služby.

Starší modely robotů ABB vyrobené těsně po roce 2000, jsou vybaveny na dnešní podmínky poměrně zastaralou řídící jednotkou, která není schopna napřímo komunikovat pomocí internetových technologií. Systém VIS9® nejraději získává data, aniž by proto musel cokoli udělat. Proto je vždy lepší, aby sám stroj taková data posílal. Je to jednak méně výkonově náročné, ale především je to velmi přesné. Řešení se nabízí pak dvě:

Naštěstí technici z ABB byli připravení i takovou výzvu u takto starého stroje přijmout a dokázali vytvořit jednoduchou rutinu či příkaz, který po zavolání z programu robota, odeslal příslušná data na server VIS9®. Rutina byla navržena, aby kromě svého stavu mohl robot odesílat textové zprávy, tedy například název programu.

Realizace monitoringu byla pak už jen o uživateském doplnění jednotlivých svářecích programů.

Opět sledujeme tyto stavy jako v případě Laserů a Loxone:

Ale navíc ještě tento stav:

Tento stav znamená, že se robot snaží odložit obrobek. Bohužel v tomto stavu může dojít k situaci, kdy ho nemůže odložit, protože odkládací dráha je již naplněna. Tehdy stroj čeká, ale stav stále vykazje produkci. Nyní přicházejí do hry VIS9®Standards. V tomto případě je nastaveno, že pokud tento stav potrvá déle než 30 vteřin, bude změněn nevratně na 16, tedy že stroj nepracoval. Jedná se totiž o chybu operátora, a protože se vytížení stroje započítává operátorovi do mzdy jako odměna, je nutné i toto sledovat.