Vlastní aplikace

Protože jsme si vědomi, že každý výrobní proces i každá domácnost má svá specifika, vytváříme vývojové prostředí pro aplikace VIS9®.

Vytvořte si vlastní aplikaci pro prostředí VIS9®

Samozřejmě je vždy výhodou, být o krok napřed před ostatními. Uvolnili jsme naše velmi jednoduché vývojové prostředí již od verze VIS9.3.1977. Nově můžete tedy vytvářet svoje vlastní aplikace, které vám umožní mnohem lépe využít vlastnosti celého systému. Nyní je toto prostředí ještě trochu neohrabané a experimentální, ale s dalšími verzemi se bude prostředí stále vylepšovat.

Co potřebujete vědět, abyste mohli vytvořit vlastní aplikaci?

Aplikace má nyní pevně nastavena některá pravidla, která bude možno v budoucnu měnit. Nicméně pokud je nezměníte, tak budou aplikace funkční již od této verze.

Pokud založíte nový projekt, vytvoří se základní struktura projektu.

Po zkompilování programu, vznikne ve složce „./data/visdom/“nový soubor s názvem projektu a příponou „.v9p“. Tento soubor obsahuje celý váš program.

?!

Pro spuštění zkompilovaného programu přidejte za adresu vašeho VIS9 serveru otazník, vykřičník a systémový název programu. Pro program s názvem „ahoj-svete“ můžete přistoupit na program například:

Pokud budete chtít například přistoupit k nějakému souboru v programu, pak je to:

Zde zavináč „@“ funguje jako identifikátor souboru, a vykřičník „!“ jako identifikátor parametru VISDOMu.

Pro zjištění verze použijte například:

Pozor na velká a malá písmena. Vždy rozhodují.

Jaké funkce máte nyní ve vývojovém prostředí k dispozici:

Ačkoli prostředí nyní působí poněkud neohrabaně, za nějaký čas si jej přesto zamilujete pro jeho rychlost a jednoduchost. Protože na zdokonalení nyní pracujeme, můžete se v dalších vydáních systému těšit na komfortnější ovládání.

Takto vytvořeným aplikacím říkáme VISDOMy.

VIS9®Api

Žádný systém se neobejde bez svého API, které zpřístupňuje funkce systému vývojářům a to standardním způsobem.

Nyní připravujeme mimo jiné také toto rozhraní, které Vám umožní komunikovat vašim VISDOMům s jádrem VIS9® tak, aby nebyl problém využívat vaše programy v moderních verzích VIS9®..

Kompilátor

Tento program vytváří ze zvoleného projektu balíček s programem. Ten obsahuje vše najednou, chytře oindexované tak, aby ke všemu byl velmi rychlý přístup. Máte tak i vy si vytvářet takové uživatelské monolity, ve kterých bude zakomponován celý váš kód. Pochopitelně použitím kompilátoru se ztratí informace o vývoji. Balíček pak obsahuje pouze aktuální a aktivní součásti projektu. Při spuštění pak vidíte svůj vlastní kód v akci.

...a malé doporučení na konec

Pokud to bude jen trochu možné, nevyužívejte VISDOMy třetích stran. Vytvářejte si pouze své vlastní, pro svoje účely. VISDOMy stažené prostřednictvím našeho WEBu, jsou zcela bezpečné a jsou vždy zdarma.

Pochopitelně Vám nemůžeme zabránit použít takový VISDOM od jiného výrobce, budete všam muset přijmout veškerá sovisející rizika.

Nechceme vás omezovat, protože to, co je pro jednoho škodlivé, může být pro druhého přínos. Pro tyto případy, bude možné takové VISDOMy dekompilovat a projít jejich kód, je-li použitelný ve vašem prostředí a neobsahuje-li škodlivý kód.

...a snažte se prosím dělat vývoj vlastních nástrojů na jiném VIS9® než je to vaše -produkční-, chcete-li -ostré-.