Rozdíl mezi profesionálním a amatérským řešením je především jejich architektura.

Amatérská řešení jsou robusní, často velmi zpomalená spoustou zbytečných, nepotřebných funkcí a někdy i reklamou. Jejich stabilita je více než sporná, pokud vůbec o ní můžeme mluvit. Naproti tomu jsou profesionální řešení zpravidla jednoduchá, velmi účinná, levně i snadno udržovatelná a stoprocentně spolehlivá.

Rozdíl v kvalitě je často drtivý a nekompromisní. Neplatí však téměř nikdy, že dražší se rovná lepší. Každý profesionál vám potvrdí, že spíš opak je pravdou. Amatérské produkty mají nízkou pořizovací cenu, údržba a opravy jsou však extrémně drahé, náročné a komplikované. Profesionální produkty naproti tomu mají zpravidla vyšší pořizovací cenu, opravy jsou však levné, rychlé a jednoduché.

Rychlost

Všechny funkce jsou ve VIS9® designovány jako maximálně rychlé tak, že nevyžadují dlouhý čas na odezvu. Díky tomu téměř nikdy nečekáte a odpověď od systému získáte velmi rychle. Protože jsou často rozhodující milisekundy, je doporučeno v domácnostech a firmách používat lokální servery. Server v tomto případě nemusí být velký masivní stroj, ale postačí i někde pohozený a zapomenutý starý notebook.

Pochopitelně, pokud berete práci s VIS9® opravdu vážně a požadujete extrémní výkony, super rychlé odpovědi od systému a připojíte velké množství uživatelů, kteří budou chtít s daty komunikovat najednou, je pochopitelně vítanou variantou řešení profesionálního výkonného serveru a velmi výkonného diskového pole (úložiště). Tato řešení dnes umí v podstatě zázraky. Rychlost pevných disků není vůbec omezující prvek, vše je hned několikrát zálohováno.

Všechno, co se týká kolem vydělávání peněz se dnes řídí pravidlem „rychlejší data = více peněz“. Systém VIS9® využívá maximálního výpočetního výkonu vašeho serveru i rychlosti vašeho úložiště. Data jsou vždy uspořádána do tak zvaných „modelů“, které jsou optimalizovány na maximální výkon. V podstatě jde o strukturu dat, která je vždy závislá na jejich využití. O této dnes již zapomenuté technologii se dnešním databázím ani nesní. Proč si myslíte, že staré počítače dokázali poskytovat tak rychle data, ačkoli pracovaly na tisícinových výkonech a z velice pomalých disků? Přesto tyto počítače reagovali mnohem rychleji než dnešní firemní systémy. Co se změnilo? Programátoři!

Oprášené staré dobré standardy

Autoři VIS9® se rozhodli oprášit tyto staré a dobré standardy programování a přinést je k vám v novém kabátu. Vždy, když jsou na začátku nového projektu, počítají s tím, že jim tento systém někdo spustí na extrémně pomalém počítači. Proto jako referenční systém používají například i Raspberry PI2. To je na dnešní poměry velmi pomalý experimentální počítač výkonostně srovnatelný s počítači z roku 1995 (Pentium75).

Tento přístup způsobí, že při provozu VIS9® na současném běžném počítači, jsou všechny operace extrémně rychlé. Vy pak nečekáte na počítač, protože počítač čeká na vás a Vy tak neztratíte myšlenku. Jednoduše můžete konečně zase jednou dát plný průchod své tvořivosti.

Výpadek internetu

Co si myslíte, že se stane, když dojde k výpadku internetové služby, či internetu ve vaší lokalitě? Všechny cloudové služby jednoduše zkolabují a vy se náhle ocitnete s celým svým podnikem nebo multimediálním systémem ve středověku. Proto je doporučeno VIS9® instalovat, obzvláště ve výrobních podnicích a domácnostech, jako lokální systém. Tedy systém umístěný ve vaší lokální síti. Nejste pak omezeni rychlostí prostupnosti vaší internetové přípojky.