V současnosti dokončujeme systém VIS9®PLANT, který již využívá procesní řízení.

Procesní modelování, známé také jako Byznys procesní model.

Protože dokončujeme dlouho očekávaný průmyslový systém VIS9®PLANT, který dělá z řízení výrobního procesu a sledování přidružených nástrojů doslova hračku, bylo také nutné připravit nástroj pro modelování procesů.

Nechali jsme se inspirovat špičkovým řešením italské společnosti Lombardi, která se více než komerci věnuje vládním, bankovním a vojenským projektům. Nicméně, vytvořili naprosto dokonalý nástroj procesního řízení Lombardi®Teamworks. Protože je toto řešení v podstatě komerčně nedostupné, můžete se prostřednictvím VIS9® seznámit, ale také využít, jedinečné koncepce řešení této společnosti.

Procesní řízení je nejpřirozenější způsob řízení podniku či čehokoliv jiného.

Jak jsem již zmínil, vytvořili jsme nástroj VIS9®Builder (Business Process Model and Notice), který vám umožní si dopředu navrhnout procesy, které pak snadno oživíte v systému VIS9®PLANT.

Nyní máte nástroj k dispozici v testovací, chcete-li beta verzi. Ačkoli chybí spousty grafických prvků, na které v současné chvíli opravdu nezbývá čas, je i tak možné již tento nástroj použít a navrhnout v něm vaše business procesy v příjemné a viditelné podobě. Tedy žádné programování, pouze digramy. Revolucí v tomto systému je přidaná funce importu a exportu rozpracovaného projektu. Váš diagram můžete buď uložit přímo do VIS9 nebo si jej můžete stáhnout jako soubor a později se k němu opět vrátit prostřednictvím importu zpět. Tímto směrem jsme prozatím VIS9 nevyvíjeli. Snadno tak můžete přenést váš proces z jednoho systému na druhý, či jej například poslat ke kontrole externímu konzultantovi.

Co to je busines model?

UML (Universal Modeling Language) je obor, který se zábývá již více jak 20 let standardizací komunikačních nástrojů, aby bylo možné se vyhnout tomuto diagramu.

Pro ty, kdo neví, o čem je řeč, je tento obrázek. Kdysi někdo vytvořil tento vtip, který dokonale popisuje, proč je UML tak důležité.

Díky jazyku UML již není možné, aby se nedomluvil business s výrobcem software a ten s programátorem. Díky tomuto jazyku lze dokonale popsat své požadavky tak, že jim rozumí všichni.

Proč procesní řízení?

Procesní řízení je důležité, abyste věděli o všem, co se ve vaší firmě děje. Domácí uživatelé asi řeknou, tohle není nic pro nás. Opravdu není, na upečení nedělní bábovky skutečně nepotřebujete VIS9®PLANT ani procesní řízení, ačkoli je to také proces. Kdybyste měli pekárnu, už by to bylo jiné. Tam se tato metodika opravdu vyplatí.

Pokud máte ve firmě zmapované procesy, dokážete vyladit každou maličkost. Neuvěřitelně zrychlíte všechny pracovní postupy a zbyde vám spousta volného času. Některé problémy prostě zmizí a žádné nové místo nich nepřijdou. Procesní řízení firmy vám ve firmě v podstatě uklidí způsobem, který neumožňuje už nikdy v ničem udělat nepořádek. Víte o každém dokumentu, každém výrobku, každém zaměstnaci, každé zakázce, každé faktuře či objednávce, a to vždy a všechno.

Procesy, návrhem procesů a optimalizací stávajících procesů se zabývám již od roku 2008. Za tu dobu se ukázalo, že kdo procesy zavedl, se již nikdy nevrátil ke starým způsobům. Řízení firmy je tak efektivní a přehledné, že není možné v podstatě dělat chyby. Celá firma se sama od sebe balancuje a každý nedostatek je okamžitě vidět. Firemní analytici již nejsou potřeba, protože se systém analyzuje v podstatě sám a nepřetržitě.

Stažení modelovacího nástroje

Zcela jiný přístup k práci

Většina špičkových procesních systémů již plně nahradila střední management. V podstatě systém sám rozdává práci strojům i lidem.

Procesní řízení zavádí nové pojmy:

Toto je velmi obecné seznámení s problematikou procesů. Nicméně, jak jste již pochopili, je to takzvaná "vyšší dívčí". To v jednoduchosti znamená, že kdo to myslí s podnikáním vážně, je toto jediná cesta, jak se dostat na důležitý vyšší level svého podnikání.

A zde se vracíme opět k filozofii VIS9®. Tento systém si klade právě za cíl, umožnit využití luxusních a velmi drahých technologií prakticky všem, kdo o to požádají, a to buď úplně zdarma nebo za velmi nízkou, a tedy i přijatelnou, cenu.

Jak vidíte, tak se zdá, že firma, která přejde na plné procesní řízení, pracuje jakoby sama. To se ovšem jen nezdá. Skutečnost prokázala, že to tak opravdu je. Zapoměňte na programy, které někde něco evidují. Procesní řízení firmy, respektive přechod na něj, to je to, co potřebujete.

S příchodem VIS9®PLANT budete moci využít takové nástroje a uvidíte, že vám odpadne spousta zbytečné práce. Systém se totiž v podstatě již řídí sám.

Je to zázrak? Je!

Nástroj VIS9®Builder

A co se týká nového nástroje na tvorbu procesu BPMN(v experimentální verzi 0.1.58)? No, ihned získáváte zdarma nástroj, ve kterém si vytvoříte úhledně procesní diagram pro vaše prezentace.

Uvidíte, že to bude rozhodně rychleji než v Microsoft®WORD či VISIO. Je to ideální způsob pro prezentace vašich řešení či dokumentaci (viz.obrázek níže).